ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ξέσπασε η Αρσεναλ πριν από τον Ολυμπιακό (video)

Με νίκη έρχεται στο Καραϊσκάκη για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό η Αρσεναλ.

Οι Λονδρέζοι επικράτησαν με 4-0 της Νιούκαστλ, για την 26η αγωνιστική της Premier League και έτσι παρέμειναν στην 11η θέση της βαθμολογίας, με 34 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αρτέτα δυσκολεύτηκε, παρά τις ευκαιρίες που είχε και την κατοχή της μπάλας να ξεπερνάει κατά πολύ το 60%.

Το σκορ άνοιξε στο 54′ ο Ομπαμεγιάνγκ, από ασίστ του Πεπέ, ενώ τρια λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Πεπέ να σκοράρει, από πάσα του Σάκα. Στις καθυστερήσεις η Αρσεναλ πέτυχε άλλα δύο γκολ με Οζίλ (90′) και Λακαζέτ (95′).

Η Αρσεναλ έπαιξε με Λένο, Νταβίντ Λουιζ, Μουστάφι, Μπεγιερίν, Οζίλ (91′ Γουίλοκ), Τσάκα, Ντάνι Σεμπάλος (82′ Τορέϊρα), Σάκα, Ομπαμεγιάνγκ, Πεπε, Νκετια (85′ Λακαζέτ). Ο Παπασταθόπουλος ήταν και πάλι στον πάγκο.

Τον αγώνα παρακολούθησε από τις εξέδρες ο Πέδρο Μαρτίνς.